Larwa kołatka domowego

Odnosząc się do tematu szkodnika drewna kołatka domowego, trzeba jednoznacznie zaznaczyć, że to właśnie larwy kołatka są odpowiedzialne za największe zniszczenia drewna w domach, kościołach oraz innych obiektach. Ten szkodnik drewna należy do najgroźniejszych na terenie naszego kraju. Atakuje przede wszystkim na drewnie pochodzącym z drzew liściastych, zarówno w części bielastej, jak i twardzielu i może żerować bardzo długo, bo nawet do czterech lat.

Kołatek domowy – Anatomia larwy

Larwa kołatka domowego to drugie stadium rozwoju tego groźnego szkodnika drewna. Budowę larwy kołatka można scharakteryzować jako walcowatą, o białym lub kremowym umaszczeniu. Żerując w drewnie larwy, mogą dorastać do około 4mm, drążąc kanały, w których pozostawiają mączkę drzewną oraz odchody.

Kołatek larwa – Zniszczenia drewna

Larwy kołatka domowego mogą żerować w drewnie nawet do 4 lat! Tak długie żerowanie kołatka domowego w drewnie może mieć naprawdę poważne konsekwencje, co mogą zaobserwować Państwo na zdjęciach, które zamieszczamy poniżej. Dlatego też zauważenie najmniejszych objawów żerowania kołatka domowego (mączka drzewna, odchody, otwory w drewnie) powinno spotkać się ze stanowczą reakcją i podjęciem kroków w celu zwalczenia larw kołatka domowego.